Üle tonni banaane leidis tee esimese päästetud puuviljadest jäätise sisse
Märtsis koguti Rimi kauplustest 1252 kilo banaane, mis polnud enam kõlblikud müügiks ega sobinud ka Toidupangale annetamiseks. Purustatud banaanidele lisati juurde koorejäätist ja šokolaadikastet ning sellest valmis 7000 karpi päästetud banaanidest jäätist.
Toiduraiskamine on probleem kogu maailmas. Ka Eestis moodustab keskkonnaministeeriumi uuringu andmetel toidujäätmetest poole ehk ligikaudu 84 000 tonni raisku läinud toit, mille väärtus on hinnanguliselt 164 miljonit eurot aastas.
Ökojäätise tootja La Muu juht Rasmus Raskil on hea meel koostöö üle Toidupanga ja Rimiga. „Tegelikult oli meil ammu plaan sel moel jäätist teha. Toiduraiskamise pidurdamine on kõigi kolme osapoole jaoks oluline ning seetõttu klapib meil omavahel kõik hästi. Avastasime rõõmuga, et Rimi ja Toidupanga vaheline koostöö on aastatega lihvitud väga sujuvaks. Kui sõitsime Rimi kauplustesse banaanide järele, siis võtsid meid vastu rõõmsad töötajad, kes on hingega asja juures. Toidu päästmine on osa nende igapäevatööst ja nad oskavad seda hinnata,“ lisas Rask. La Muu annetab Toidupangale 500 karpi päästetud banaanidest jäätist.
Keskonnaministeeriumi andmetel jääb Eesti toidukauplustes aastas maha müümata ning ei jõua ka annetuste kaudu inimtoiduks ligikaudu 20 000 tonni toiduaineid. Enim läheb raisku just puu- ja köögivilju.
“Otsime pidevalt uusi võimalusi toidu raiskamise vähendamiseks. Kui La Muu pöördus meie poole ideega katsetada koos jäätisetegu, olime kohe nõus. Oleme Toidupangale juba üksteist aastat ehk Toidupanga loomisest alates annetanud toitu,” rääkis Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. “Eelmisel aastal annetasime Toidupangale 1240 tonni toitu, mis teeb meist suurima päästetud toidu annetaja.”
Uut jäätist müüakse vaid Rimi kauplustes üle Eesti. Kui jäätisele ostjaid jagub, on plaanis jätkata koostööd ja päästetud banaanidest jäätise tootmist. Laual on ka idee katsetada sarnast ettevõtmist teiste puuviljaga.