Toidupoe tagatoas: kas toiduhinnad hakkavad sel aastal langema?
Rimi tegevjuht Vaido Padumäe ja Eesti Kaupmeeste Liidu juht Nele Peil on aga arvamusel, lootusel, et selle aasta jooksul näeme ikkagi ka toidukauba hinnalangust.
„Tahan kummutada ühe valearusaama, mis ringleb: kaupmehed ja kaupluseketid ei ole need röövlid, kes selle hinnatõusust tekkiva kasumina taskusse pistavad. Kui maailmas peetakse toidu- ja olmekaubanduses normaalseks, et kasumimarginaal on nii 4%, siis Eestis on see hetkel 2%. Ehk siis mingist rikastumisest ei ole võimalik rääkida. Me hetkel tegeleme ellujäämisega, optimeerimise ja kainelt toimetamisega. Hindade kasvu tõttu on meil ostuosakonnas päringute arv kasvanud seitse korda ehk me pidevalt räägime hindu läbi ja püüame leida parimat lahendust,“ selgitab Padumäe.
Peil lisab suuremat pilti silmas pidades, et toidukaubandus ongi kogu kaubandusest hetkel kõige keerulisemas seisus. Kui kogu kaubandust vaadata, siis on nii neid, kes on oma müüke kasvatanud, kui ka neid, kes on selgelt väga raskes seisus.
„Oleme teinud ettepaneku, et riik võiks langetada toidukaupade käibemaksu, mõnel juhul sellest lausa loobuda. Meil on ka hea näide Hispaaniast, kus langetati toidukaupade käibemaksu ja kaupmehed ei pannud seda vahet omale taskusse. Hinnad tulidki alla. Ma usun, et saaksime ka Eestis selliselt asjad kokku leppida,“ lisab liidu juht.
Pikemalt kuula sellest, kuidas toidukaupade hinnad tegelikult kujunevad, mis on poes kõige enam kallimaks läinud ja kas ning miks võiks loota sellel aastal ka mõnede kaupade puhul hinnalangust, aga juba saatest!