Rimi kaasav eelarve kogus Saaremaal 7 tervist toetavat ideed
Saaremaalt laekus kaheksa projekti, millest üks ei vastanud konkursi tingimustele. Seega jõuab rahvahääletusele seitse projekti ning jagamisele läheb 10 000 eurot. Hääletada saab kuni 5. juunini Saaremaa valla lehel saaremaa.volis.ee.
Vastutustundlikud Valikud MTÜ lubab keskkonnasõbralikku toitu igasse haridusasutusse, kohvikusse, restorani ja kodusse. Projekti raames lubab MTÜ viia läbi toitumisalased koolitused, et harida inimesi jätkusuutliku toitumise teemal, rääkida selle vajalikkusest ning jagada retsepte, kuidas ise keskkonnasõbralikku ja tervislikku toitu valmistada.
Teine idee, esitajalt Balancing Food OÜ on samuti koolitusalane ja suunatud 7-16-aastastele noortele. Eesmärk on koolitada noori nii, et nad oskaksid valida paremaid ja kvaliteetsemaid toiduaineid oma menüüsse. Põhiline eesmärk on tegeleda Saaremaa noorte kõrge ülekaaluga. Koolitustest saaksid osa ka lapsevanemad.
Kolmas idee Rahvaülikoolilt kutsub Saaremaa lapsi osalema õpitubades, et sütitada nendes huvi toiduvalmistamise vastu. Eesmärk on jagada lastele teadmisi kvaliteetse tooraine valimise ja tervislike toiduvalikute kohta ning anda võimalus ka ise toitu valmistada. Esitajad usuvad, et ise toitu valides ja valmistades omandab see lapse jaoks hoopis teise tähenduse. Lisaks pööratakse projektis tähelepanu jäätmete liigiti sorteerimisele ja toidu maksimaalsele kasutamisele, et hoida keskkonda, vähendada toidu raiskamist ja edendada jätkusuutlikku mõtteviisi.
Neljanda idee esitas Kärla lasteaed ja see kannab nime „Täna sööme meie kala, see on parim lapse pala!”. Projekt hõlmab kahte nädalat täis põnevaid teadmisi ja praktilisi tegevusi, mis annavad lastele teadmisi kala kasulikkusest meie toidulaual. Projekt on kavas teostada koostöös kohalike kalameeste ja ettevõtetega. Läbi praktilise kogemuse ja isetegemisrõõmu suunatakse nii kala sööma ka need lapsed, kes muidu kalatoite ei eelista. Lisaks koolitatakse neid mõistma, et inimene on osa loodusest ja meie elu sõltub sellest ning räägitakse, kuidas loodusesse säästvalt suhtuda.
Viies idee Orissaare Noortelinnakult plaanib koostöös kohalike ettevõtetega ja toitumisnõustajatega tuua kooli, huvikoolidesse ja noortekeskusesse Tervise Teisipäevad. Noored saavad vahetundides, huviringide ja bussi ootamise ajal noortekeskuses süüa tervislikke snäkke, smuutisid ja suupisteid. Lisaks plaanitakse teha koolitusi ja ühiskokkamisi kord kuus. Läbi sotsiaalmeedia jagatakse igal nädalal toitumis- ja liikumisnippe, mis parandavad laste teadmisi tervislikust eluviisist.
Kuues idee Valjala lasteaialt seisab selle eest, et lapsed saaksid teadmised taimede kasvatamisest ja rohimisest ning sellest, kuidas käib saagi koristamine, hoiustamine ja töötlemine. Lisaks õpetatakse lapsi köögivilju puhastama ja koorima ja selleks plaanitakse õppereise taludesse, kus kasvatatakse, hoiustatakse ja töödeldakse köögivilju.
Seitsmes idee Spordikomiteelt seisab mõtte eest, et tervislik ja tasakaalustatud toitumine annab tugeva tervise, kõrgema energiataseme ja stabiilse meele. Selliseid inimesi on nii Eestis kui Saaremaal rohkem vaja, et muuta elu paremaks. Spordikomitee treeneri ja toitumisnõustaja Marit Berendson plaanib läbi viia toitumisalaseid loenguid koolides, et parandada laste ja noorte toitumisharjumusi.
Saaremaa valla arenduse peaspetsialist rahvatervise valdkonnas Lauren Sirp tunneb heameelt selle üle, et Rimi taolise projekti ellu kutsus ning meie valda panustas. “Tasakaalustatud toitumine ning jätkusuutlikkus on tervise jaoks väga olulised. Me ei räägi siin ainult inimeste tervisest, vaid ka meie ühiskonna tervisest, kuna oleme ju üks tervik. Parimad ideed tulevad ikka kogukonnast, sest tajutakse kohalike inimeste soove ja vajadusi. Usun, et tervisliku toitumise projektid aitavad kaasa ka parema ühiskonna loomisele,” lisas Sirp.
Rimi vastutustundliku ettevõtluse juhi Katrin Batsi sõnul on kaasava eelarve peamine eesmärk aidata kaasa kohaliku elu edendamisele. “Me kõik tahame elada keskkonnas, kus meil on hea olla. Rimis väärtustame tervislikku toitumist ja mõtleme sellele, kuidas jätkusuutlikumalt tarbida. Seda mõtteviisi jagavad paljud, kuid tihti jäävad asjad ellu viimata seetõttu, et puudub raha. Siin saamegi meie jaeketina õla alla panna. On rõõm näha, et Saaremaalt laekus nii palju laste ja noortega seotud projekte, sest tulevik sõltub paljuski tänastest otsustest ning järeltulevate põlvede tegevustest,” rääkis Bats.
Rahvahääletus algas 15. mail ja kestab 5. juuni südaööni. Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane inimene, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Saaremaa vallas. Hääletada saab ID-kaardi, Smart-ID ja mobiili-ID-ga aadressil saaremaa.volis.ee.