Kuumad ilmad ning toitumine

01 August, 2018
Kõige olulisem on inimorganismile kuumal ajal vesi. Kui kuumaperioodil nälga ei tunta, tuleb alustada sellest, et keha oleks piisavalt saanud vedelikku.

Soovituslik on süüa kergemaid köögivilja- ja külmi suppe või teha smuutisid. Rasvaste ja üleliia soolaste toitude söömist tuleks vältida.

„Suhkru- ning tärkliserikkad või rasvased ja liiga soolased toidud sisaldavad kiiresti imenduvaid süsivesikuid, mis seovad endaga vett, viies seda organismist välja, kuid kuumade ilmadega on inimese kehas pidevalt vedeliku defitsiit, seega tuleks eelnimetatud roogasid vältida,“ sõnas Katri Merisalu. „Loomsetele valkudele võiks eelistada näiteks kiudainerikkaid kaunvilju: rohelisi ja kollaseid aedube, herneid, põldube, musti ube, läätsi jms. Kui soovid süüa pähkleid ja seemneid, siis teeb kuumal ajal nende seedimise lihtsamaks eelnev pähklite-seemnete leotamine. Väga heaks vahepalaks on samuti värsked marjad.“

„Higistades kaotab inimene palju vedelikku ja mineraalaineid. Enamik meie rakkude keemilistest reaktsioonidest aga vajavad toimimiseks vett,“ selgitas Katri Merisalu. „Vett on vaja toitainete ja hapniku transportimiseks kõigi keharakkudeni. Samuti hoiab vesi kehatemperatuuri stabiilsena ning kaitseb elutähtsaid organeid. Kui vesi ei ole organitele kergelt kättesaadav, siis võib see lõppeda elundite alatalitluse ja sealt edasi krooniliste haigustega. Pidev veepuudus võib väljenduda peavalude, tõsiste migreenihoogude, väsimuse, ärevushäire, lihaskrampide, neerukivide, kõrge vererõhu, seljavalude või seedimisprobleemidena.“

Merisalu soovitab janu korral alati eelistada tavalist vett: „Dehüdratsiooni ehk vedelikupuuduse vältimiseks on kasulik kuumade ilmade ajal juua vett, kuhu on lisatud näpuotsaga meresoola ja näiteks sidruniviil – selline vesi aitab taastada organismi soolade varusid ning kustutab ideaalselt janu. Meeles tuleb pidada, et laste veevajadus on suurem, sest nende organismi veesisaldus kõrgem.“

Mida kuumade ilmadega vältida:

Alkohol, kofeiinirikkad joogid nagu näiteks kokakoola, energiajoogid, kohv.

Jääkülma jooki, kuna see tekitab efekti, mis kuumutab organismi veel rohkem.

Köögiviljad ja puuviljad, mida süüa kuuma ilma korral:

Seller, fenkol ehk apteegitill, erinevad ürdid (näiteks petersell ja till), jõhvikad, kurk, arbuus, melon, tsitruselised, tomat, maasikad, lehtsalat, suvikõrvits.

Roheline tee on palava ilmaga ideaalne jook, sest kustutab janu sama hästi kui vesi ning sobib juua nii kuuma kui külmana. Rohelisest teest on kasu ka tervisele –  tee hoiab kolesteroolitaseme kontrolli all ja kiirendades ainevahetust.


Populaarsed artiklid