Kahte sorti inimesed toidupoes: kumb oled sina?

09 Aprill, 2021
Toidupoes ringi käies kohtab tavaliselt kahte sorti inimesi: käruga ja käruta.

Poekäru võtnud inimene on tõenäoliselt tulnud poodi, et soetada korraga toidukaupa mitmeks päevaks või kogu nädalaks. 

Paljud inimesed käivadki toidupoes nädalamenüü ja kindla nimekirjaga, samas kui teised eelistavad nädalas mitu poeskäiku ette võtta ega planeeri oma toidukordi nii täpselt ette. Iseenesest ei ole mitmel korral nädalas poes käimises midagi ebaloomulikku, kuid pikas plaanis võib see osutuda kulukamaks kui oma ostude ette planeerimine.

Miks oma poeskäigud ette tasub planeerida?

Oma nädala toidumenüü ette planeerimise üks suur kasutegur ongi see, et toidupoes tuleb käia kõige rohkem korra nädalas. Kuigi poes käimises ei ole midagi iseenesest negatiivsest, siis tihtilugu haaratakse poodi kasvõi ühe-kahe vajaliku asja järele minnes impulsi ajel veel midagi “vajalikku” kaasa, mida inimene algselt osta ei kavatsenud.

Kui poodi minnakse planeerimata, siis tõenäoliselt pole inimesel meeles kaasa võtta ka poekotti, mis aga tähendab järjekordse kile- või paberkoti soetamist. Kui inimene aga juba oma toidukorrad läbi mõtleb ja poodi minekuks nimekirja koostab, siis tõenäoliselt on tal meeles ka riidest või mõnest muust korduvkasutatavast materjalist poekott kodust kaasa haarata.

Täpselt sedasi talitades pole näiteks Rimi jätkusuutlikku ettevõtluse juht Katrin Bats juba viimased pool kümnendit poest ühtegi sorti kotti ostnud. 

“Lisaks poekottide teemale on ka toiduraiskamise juures võtmesõnaks planeerimine. Selleks, et toitu vähem minema visata, tuleb lihtsalt natuke ette planeerida – koosta menüü ja ostunimekiri ning mine poodi organiseeritult. Kui sa juba sellega tegeled, siis lisaks ostunimekirjale enda kotid kaasa võtta pole mingi raskus,” rääkis ta.

Suure tõenäosusega kulub oma poeskäike ette planeerides toidule ka vähem raha, eriti pikemas perspektiivis. Seda mõistagi põhjusel, et ära jäävad kõiksugu impulssostud – kui mõnda kaupa poenimekirjas pole, siis järelikult polnud selle järgi kodus vajadust.

Alustada tasub väikselt

Poes käimine on suuresti isiklike harjumuste küsimus, isegi kui me seda endale alati ei teadvusta. Kui inimene on otsustanud oma harjumusi muutma hakata ning käia edaspidi poes nimekirja alusel, siis soovitatav on alustada väikeste sammudega ning liikuda järk-järgult suuremate muutusteni.

Esimene kord ei pea terve kuu menüüd ette planeerima, pigem mõtle välja, kas suudad enda menüüd nädala jagu ette planeerida? Kuu jagu toidukordade ette planeerimine ei pruugi üleüldse mõistlik olla, kuna niivõrd suure hulga toidukraami kodus säilitamine võib üpris keerukaks osutuda. 

Kui ka nädala jagu toidukraami ette ostmine tundub liialt suur ettevõtmine, siis võib proovida nädala kaheks jagamist – mida ma söön esmaspäevast neljapäevani ja mida reedest pühapäevani?

Üks hea omadus oma nädalamenüü planeerimise juures on veel see, et tervislikult toitumine muutub tunduvalt lihtsamaks – rämpstoidu söömist ei planeeri keegi meist tavaliselt ette, see lihtsalt juhtub.

Ühtlasi märkad sa üsna pea peale esimesi “organiseeritud” poeskäike ka seda, et kogu protsess võtab tunduvalt vähem aega. Nimekirja järgi poes käies sa juba tead, mida sul vaja läheb, ega pea silmadega riiuleid sirvides otsustama, mida õhtuks süüa.


Populaarsed artiklid