Kahe sõna muutmine etiketil aitab vähendada toidu raiskamist
Säilimisaja märgistusele „parim enne“ üleminek võtab aega, kuna enne üleminekut peavad toidukäitlejad hindama toiduohutuse riske. Otsus toidu säilimisaja märgistuse termini kohta tuleb teha iga toote jaoks eraldi, võttes arvesse selle omadusi, töötlemist ja vajalikke säilitamistingimusi. Samuti nõuab märgistuse muutus kohenduste tegemist pakendi disainis ning mõistlik on olemasolevad pakendivarud lõpuni kasutada. Seega võib olla poes müügil sarnaseid piimatooteid, mis kannavad erinevat säilimisaja märgistust.
“Kutsume kõiki piimatootjaid üles viima oma ettevõtetes läbi riskihindamised ja nende positiivsete tulemuste korral muutma märgistust. See samm aitab suurendada ka annetatava toidu hulka koostöös tootjate ja Toidupangaga,” rääkis Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.
Toidukao vähendamine ja nõrgemate ühiskonnagruppide abistamine on Rimile olulised teemad. “Ühes kuus annetab Rimi Toidupangale veidi enam kui 10 000 kilo piimatooteid, mis teeb aastas ligikaudu 120 000 kilo. Arvame, et saame tulevikus Toidupangale annetada ligi poole võrra enam piimatooteid,” lisas Katrin Bats.
“Oleme väga rõõmsad uue muudatuse üle. See samm aitab kaasa keskkonna hoidmisele ning mõjub positiivselt heategevusele. Loodame, et piimatootjad kasutavad seda võimalust, sest nii saame koos vältida piimatoodete raiskamist ja Toidupank saab aidata suuremat hulka abivajajaid. Iga nädal saab Toidupangalt abi üle Eesti 14 500 inimest,” lausus Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn.
Annetatavale toidule kehtivad Rimis ranged reeglid ning toiduohutus on tagatud täpsete juhistega (kuidas toitu pakendada, kuidas säilitada jne), mida jälgitakse tootegruppide kaupa. Et alustada “parim enne” märgisega piimatoodete annetamisega Toidupangale peaks tootjaid, kes muutusega kaasa lähevad, olema rohkem kui üks. Lisaks tuleb koolitada nii töötajaid kui kliente.
"Kõlblik kuni" märgitakse kiiresti riknevale toidule, mis võib lühikese aja jooksul hakata inimese tervist ohustama. Kiiresti riknevad toiduained on näiteks värske liha, kala ja toorpiim. Toitu, mille „Kõlblik kuni“ kuupäev on möödas, ei tohi ühelgi moel turustada.
„Parim enne“ kuupäev näitab toidu kvaliteeti märgitud ajani ja selle möödumisel on toitu veel mõnda aega ohutu süüa. Seda kasutatakse pikema säilimisajaga toitude puhul nagu näiteks leib, sai, kuivained. “Parim enne” kuupäeva ületanud toitu on lubatud müüa ja jagada eeldusel, et toit on ohutu – selle eest vastutab kauplus. Lisaks tuleb müügikohas ostjaid teavitada toidu säilimisaja möödumisest.
Rimi Eesti Food AS kauplused kuuluvad Rootsi kapitalil põhineva Rimi Baltic AB kaupluste hulka, mille ainuomanikuks on ICA Gruppen AB. Rimi tugevuseks on tervislik kaubavalik, kvaliteetsed puuviljad ning mitmekesine omatoodete sortiment. Kokku on Rimi Baltic AB-l kolmes Balti riigis 276 kauplust, sealhulgas 87 hüpermarketit (neist 17 Eestis), 68 supermarketit (neist 21 Eestis), Rimi minisid 100 (neist 44 Eestis), ekspress Rimisid 20 (neist 3 Eestis) ning 1 odavmüügikauplus Lätis. Rimi pakub Eestis tööd ligi 2700 inimesele.