Single image

Armasta toitu kõikide meeltega!

Meelte kool ehk meeltepõhine toitumisharidus on mänguline ja praktiline viis tutvustada lastele uusi maitseid ja suunata neid tervislikumalt sööma. Koostöös Eesti Toitumisnõustajate Ühinguga tutvustame uut lähenemist, mis võiks panna ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. Lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda.

Ole julge

Ole julge ja too koju (köögi)vilju, mida sa igapäevaselt ei söö! Paku uut vilja/toitu 7-70 korda, lapse maitse muutub ja areneb nagu ka sinu oma.

Koori ja tükelda

Laps sööb mida näeb. Koori ja tükelda köögiviljad ning paku neid vahepalaks– laps ise ei oska alati küsida.

Ära sega

Ära sega, laps nagu ka täiskasvanu tahab teada mida sööb. Salati asemel lase lapsel ise oma taldrik täita erinevate tükeldatud köögiviljadega.

Mängi toiduga

Luba lapsel ka toiduga mängida – see on loomulik viis toidu tundma õppimiseks.

Ole eeskujuks

Ole ise eeskujuks – söö igapäevaselt vikerkaarevärvilisi marju, köögi- ja puuvilju. Lapsed järgivad nii täiskasvanuid kui õdesid ja vendasid.

Ära peida

Ära ürita peita köögivilju koogi sisse, nii ei õpi laps köögivilju armastama, küll aga kooki.

Sööge koos

Sööge koos perega nii hommiku kui õhtusööki – väheneb risk lapse ülekaalulisuseks, seda kinnitavad ka teadusuuringud.

Kokake koos

Isetehtud toitu sööb laps parema meelega. Nii tekib lapsel austus toidu vastu, sest ta näeb, kui palju selle valmimiseks peab vaeva nägema.

Katsetage

Katsetage koos lapsega vilju erineval moel. Näiteks, maitske, nuusutage, katsuge vilju enne ja pärast kuumutamist, kastmega ning ilma kastmeta, koos maitseainetega ning ilma. Valikuid on lõputult.

Laste toitumisharjumused

On teada, et Eesti lapsed ei armasta eriti puu- ja köögivilju ning tervislikku toitu. Iga neljas esimesse klassi minev laps on ülekaaluline või rasvunud, 6-9aastastest on ülekaalulisi 30,5% (Eesti rahvastiku toitumise uuring 2014). Viimaste uuringute põhjal on ka meie täiskasvanud ülekaalulised – Euroopa riikidest koguni kolmandal kohal. Mida teha selleks, et eestlased õpiksid tervislikumalt toituma?

Pilootprojekt Eesti lasteaedades

Enamik harjumusi saab meile omaks lapseeas. Seetõttu on väga tähtis, et lapsed õpiksid sööma rohkem värsket kraami. Eesti Toitumisnõustajate Ühing (ETNÜ) on koos Rimi abiga otsustanud alustada pilootprojektiga Eesti lasteaedades. Viies lasteaias üle Eesti viiakse läbi 20 nädalat kestev Meelte Kooli projekti, mille eesmärk on õpetada lapsed armastama puu- ja köögivilju.

Meeltepõhine õppimismeetod

Meelte kool ehk meeltepõhine toitumisharidus on mänguline ja praktiline viis tutvustada lastele uusi maitseid ja suunata neid tervislikumalt sööma. Uus lähenemine võiks panna ka kõige valivamad lapsed juba lasteaias brokolit ja porgandit armastama. Lastele üksnes ei tutvustata tervislikku toitu, vaid neil lastakse sellega mängida ja lastepärasel moel tutvuda.

Seda nimetataksegi meeltepõhiseks õppimismeetodiks. Meetod on välja töötatud ning kasutusel erinevates Skandinaavia riikides. ETNÜ spetsialistid on saanud projekti läbiviimiseks põhjaliku koolituse.

Pilootprojekti tulemusi tutvustatakse käesoleva aasta kevadel. Seejärel selgub Rimi ja ETNÜ edasine tegevuskäik.