Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Tagasi rutiini isevalmistatud einetega

Tervis • 08 September, 2020
Kas tahaksid igapäeva argirutiinis süüa tervislikult, kulutada vähem raha ning võita aega? Kõike seda on võimalik saavutada, kui õpid oma toidukordi ette planeerima ning valmistad söögid ise. See mõjub väga hästi sinu tervisele!

Samuti võidad tänu planeerimisele rohkem aega, mille saad pühendada oma lähedastele või armastatud hobile. Toidukordade planeerimine on kasulik samuti sinu rahakotile, sest ära jäävad tühja kõhuga tehtud ostud burksi- või kommileti ees. Oskuslik toidukordade arvestamine aitab nii mõnelgi, kes on harjunud tellima pidevalt toitu kulleriga, hoida kulutused kontrolli all. See on rahakotile suur võit!

Jagan teiega mõningaid põhitõdesid, millega tuleks tasakaalustatud eine valmistamisel arvestada

Söö palju köögivilju ja kaunvilju!

Soovituslik on süüa vähemalt 5 portsjonit (5 x 100 grammi) köögivilju ja kaunvilju päevas. Väiksema portsjonite arvu korral ei pruugi inimese organism saada piisavalt vajalikke vitamiine, mineraalaineid, kiudaineid ja vett. Köögiviljade söömise puhul tuleb meeles pidada lihtsat reeglit: söö köögivilju vikerkaarevärvides. Erinevad värvid sisaldavad erisuguseid toitaineid. Köögiviljade ja kaunviljade söömine aitab ennetada tõsiseid moodsaid haigusi nagu seedeprobleemid, diabeet, vähkkasvaja, südame-veresoonkonnahaigused ning mõned autoimmuunhaigused.

Söö nii kuumtöödeldud kui tooreid köögivilju!

Ära unusta ürte – petersell, koriander, tüümian, basiilik, piparmünt, salvei, harilik pune, rosmariin, till!

Ära karda süüa lõuna ajal kvaliteetseid süsivesikuid!

Koorega kartul, täistera kaerahelbed, täistera makaron, toortatar, kinoa, hirss, punane ja must riis – kõik need sobivad söömiseks just lõunasöögi ajal, sest annavad palju energiat ning pool päeva on ju alles ees. Eelnimetatud toidukraam on ka kiudaineterikas, viimased on oluline söök meie soolebakteritele, kes elavad inimese mikrobioomis ning panustavad meie tervisesse.

Meie keha vajab iga päev süsivesikuid, rasvasid ja valke

Üle 2-aastaste ja täiskasvanute tasakaalustatud söömise all peetakse silmas, et kogu söödud energiast moodustavad valgud 10-20%, rasvad 25-35% ning süsivesikud 50-60%.

Söö õiges koguses valku!

Miks on valk inimese jaoks nii oluline? Valgud osalevad peaaegu kõigis organismis toimuvates protsessides.

Valgud on vajalikud:

  • organismi kasvuks ja antikehade tootmiseks
  • ainevahetuse tööks
  • hormonaalse tasakaalu hoidmiseks
  • lihaste tööks
  • meeleolu hoidmiseks ning täiskõhutunde tekkimiseks
  • immuunsüsteemi tugevdamiseks

Inimese organism omastab valku nii loomsetest kui taimsetest allikatest. Kuna paljude loomsete valkude allikad on väga rasvarikkad, on hea kombineerida oma toidulaual nii taimseid kui loomseid toiduaineid. Statistika ja teadus on korduvalt tõestanud, et Eesti ja läänemaailma inimesed söövad ebatervislikult palju loomseid valke ning ei tarbi piisavalt taimseid saadusi!

Toidusoovituste järgi ei tohi päevase valgu kogus olla väiksem kui 0,8 grammi iga kehakilogrammi kohta. Erisused kehtivad mõnele vanusegrupile, lapseootuse ajal ning suure füüsilise koormuse korral.

Arvuta, kui palju sa pead iga päev valku sööma ja jälgi seda!


Populaarsed artiklid