Seepärast võivad seened kõhuvalu põhjustada
Seened sisaldavad vitamiine, kas pole nii?
Kukeseened, lehter-kukeseened, kivipuravikud, mustad torbikseened, timpnarmikud... Mets on täis imelisi söögiseeni! Need sisaldavad väikestes kogustes valku, teatud mineraalaineid ning D-vitamiini, mida me muidu saame rasvase kala ja päikese kaudu. Seened sisaldavad väga palju D-vitamiini. Aga kuna me sööme suhteliselt vähe seeni ning peamiselt sügisel, siis me ei saa D-vitamiini puhul sõltuda seentest. Soovitus! Õpi eristama söödavaid ja mürgiseid seeni
Seen saab oma toitained mullast
See, mida me korjame ja sööme, on nn viljakeha. Kuid seen on sellest palju suurem; igal viljakehal on maa all pikkade niitide võrgustik (mütseel), mis saab toitaineid maa seest. Kui mullas on palju kasulikke mineraale, siis saab ka seen palju kasulikke mineraale. Samamoodi võtab seen sisse kahjulikke aineid nagu kaadmium ja plii. Pärast Tšornobõli soovitati inimestel mitte süüa seeni nendest piirkondadest, kuhu oli langenud radioaktiivset tolmu, sest need võisid sisaldada radioaktiivset ainet tseesiumi.
Raskesti seeditavad süsivesikud
On umbes 100 000 teadaolevat seeneliiki, millest 100 on head söögiseened. Aga vaatamata sellele, et need liigitatakse söödavaks, võivad seened põhjustada kõhuvalu. Seened sisaldavad süsivesikuid, mis on haruldaselt raskesti seeditavad. Seetõttu võib teatud inimestel kõht seente söömisest valutama hakata, samamoodi nagu teatud inimestel võib kõht valutada sibula või maapirni tõttu.
Värske toit, mis vajab õiget käitlemist
Kui enesetunne on pärast seente söömist halb, võib see olla ka seetõttu, et neid pole korralikult käideldud. Seente puhul on oluline värskus, mistõttu tuleb neid õigesti säilitada, muidu need võivad rikneda. Seentel on vaja õhku, nii et kasuta korjamisel kindlasti korvi ja mitte kilekotti. Ja hoolitse seente eest kohe, kui metsast koju jõuad.
Ka valmistusmeetod on oluline
Vaata, et sa seeni korralikult valmistad. Kui seened on toored või piiripealsed, siis võib nende seedimine kehale raskem olla.