Alt poolt leiad näpunäiteid, mida silmas pidada ühe tervisliku salati komplekteerimisel. Kõikides Rimi salatibaarides on võimalik valida erinevate värskete, kui ka kuumtöödeldud komponentide vahel, et üks korralik ja toitainerikas salat kokku meisterdada.
Tasakaal toitumises
Tasakaalustatud toitumine tähendab seda, et kõik organismi funktsioneerimiseks vajalikud ained saadakse kätte õiges vahekorras. See on lihtne, kui tead, mis osakaalus vajalikud toitained olema peavad. Toitained, mida toidust saadakse jaotatakse jämedalt kahte gruppi: makrotoitained ja mikrotoitained.
Tänapäeva eestlaste toitumisharjumused näitavad, et keskmine eestlane ei söö piisavalt kaunvilju, juurvilju, marju ja puuvilju. Samuti jääb vajaka õliviljade tarbimine. Hea viis kuidas need vajalikud portsjonid kätte saada on näiteks lõunasöögiks või õhtusöögiks süüa üks värske salat, mis on kokku pandud arvestades kõiki makrotoitained.
Mis on makrotoitained?
Makrotoitained ehk põhitoitained on süsivesikud, rasvad ja valgud. Neid toitained vajab organism iga päev suhteliselt suurtes kogustes – grammides. Üle 2-aastaste ja täiskasvanute tasakaalustatud toitumise all peetakse silmas, et kogu söödud energiast moodustavad:
- Valgud 10-20%
- Rasvad 25-35%
- Süsivesikud 50-60%
Mitmekesine söömine
Igal toitainel on organismis täita oma vajalik roll ning erinevad toidugrupid sisaldavad erinevaid põhitoitaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Toidugrupid jagatakse viide erinevasse rühma:
- Köögi- ja puuviljad, marjad
- Teraviljatooted ja kartul
- Lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned ja õliviljad
- Piim ja piimatooted
- Kala, linnuliha, muna, liha
Selleks, et tagada mitmekesine toitumine tuleb silmas pidada neid viite erinevat põhitoidugruppi. Menüü peab sisaldama toite erinevatest toidugruppidest, kuid varieerida tuleb ka ühe toidugrupi piires.
Tahad teada palju Sa peaksid sööma?
Kui soovid täpselt välja uurida, kui suur on Sinu organismi energiavajadus siis vajuta siia.