Tänaseks on kinoa põllukultuurina kanda kinnitamas ka Euroopas, Ameerikas Ühendriikides, Kanadas ja Aasias. Tegemist on märkimisväärselt toitainerikka toiduga mida on lihtne kasvatada ja seetõttu on tema populaarsus kasvamas üle terve maailma.
Kinoa makrotoitainete sisaldus
100 grammis keedetud kinoas on hulganisti inimese organismile vajalikke toitaineid. Makrotoitainetest sisaldab kinoa süsivesikuid, taimset valku ja rasva. Kinoas leidub 2.8 grammi kiudaineid, mis toetavad meie seedimise heaolu. 100 grammi kinoad sisaldab umbes 2 grammi kasulikke rasvhappeid nagu palmitiinhape, oleiinhape, linoolhape. Kinoa on tähelepanuvääriv oma aminohapete sisalduse tõttu, sest selle taime seemned sisaldavad kõiki 9 asendamatut aminohapet. Neid meie keha ise ei oska sünteesida ja seetõttu on oluline need kätte saada toidust mida sööme. Selline aminohapete profiil teeb kinoast ideaalse taimse valgu allika ja sobib seega hästi regulaarseks toiduks taimetoitlastele, veganitele ja kõikidele neile kes soovivad loomsete saaduste hulka enda toidumenüüs vähendada. Olgu selleks siis tervislikud põhjused või soov jätkusuutlikumat eluviisi viljeleda.
Kinoa mineraalide sisaldus
100 grammis keedetud kinoas võib leida järgmisi mineraale: raud, magneesium, fosfor, mangaan, tsink, vask, kaalium, kaltsium, seleen. Neid mineraale vajab keha, et panustada südame veresoonkonna, luustiku ja hammaste tervisesse ning närvisüsteemi tööks. Tsink ja magneesium mängivad rolli organismi kaitsevõime tagamisel ehk immuunsüsteemi töös.
*Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seetõttu sõltuvad mineraalainete täpsed kogused viljas sellest kus pinnases vili on kasvanud ja kuidas teda on väetatud.
Kinoa vitamiinide sisaldus
100 grammis keedetud kinoas leidub E-vitamiini, folaate, B6-vitamiini, riboflaviini, niatsiini ja tiamiini. E-vitamiini vajab meie keha viljakuse säilitamiseks ja laste saamiseks, samuti toimib see inimese kehas kui antioksüdant, mis pidurdab rakkude vananemist. Folaate vajab keha, et toetada loote närvikoe normaalset arengut, aminohapete, rasvade ning süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks, DNA ning RNA sünteesimiseks kasvuprotsessis ja organismi rakkude taastootmisel. Folaadid on olulised punaste vereliblede moodustamiseks koos B12-vitamiiniga. B6-vitamiin mängib rolli serotoniini tootmisel ehk panustab närvisüsteemi töösse. Riboflaviin toetab nägemisfunktsiooni ja panustab naha, limaskestade, küünte ja juuste tervist. Tiamiini on vaja normaalseks maomahla tootmiseks ja niatsiini närvisüsteemi ja lihaste toetuseks.
Hea teada! Oluline on välja tuua, et kinoa sisaldab ka anti-toitaineid nagu: saponiine, tanniine ja fütiinhapet. Need võivad mõjutada kehas raua ja magneesiumi imendumist. Kui kinoad enne keetmist loputada, leotada või idandada saab aga vähendada anti-toitainete sisaldust ja nende mõju mineraalide omastamisele.
Kinoas on ka üsna kõrge oksalaatide sisaldus. See võib põhjustada muret, kui teil on probleem neerukivide esinemisega, sest oksalaadid võivad probleemi soodustada.
Loe ka teisi artikleid, mis räägivad lähemalt kinoa kasulikkusest:
Kinoa söömine toetab soolestiku tervist
Kinoa söömine toetab südame tervist