Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Mis on amarant?

Tervis • 23 November, 2020
Amarant ehk rebashein on iidne põllukultuur, mida kasvatasid ja sõid nii inkad kui asteegid juba 8000 aastat tagasi.

Taim ongi pärit Kesk- ja Lõuna-Ameerikast, täna aga kasvatatakse seda üle terve maailma. Amaranti on palju erinevaid sorte, millest mõni sobib ka Eesti kliimasse. Amaranti võib ekslikult pidada teraviljaks, kuid tegelikult on see pikkade punakaslillade õiekobaratega üheaastane rohttaim, mis kannab pisikesi toitainerohkeid seemneid.

Amarandi seemned on väga toitainerikkad

100 grammis keedetud amarandi seemnetes leidub süsivesikuid, kiudaineid, rasva ja suurepärases koguses taimset valku. Vitamiinidest on amarandis esindatud enim B6-vitamiin ehk püridoksiin ja folaadid. Mineraalidest sisaldavad rebasheina seemned kõige rohkem mangaani, magneesiumi, fosforit, rauda, seleeni, vaske, tsinki, kaltsiumi ja kaaliumi. Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seega sõltub taimes olev mineraalainete kogus kasvupinnasest ja väetamisest.

Amarandi seemned sisaldavad kõiki eluks tähtsaid aminohappeid

Amarandi seemned on suurepärane taimse valgu allikas. Valgud koosnevad aminohapetest, mis jagatakse omakorda asendamatuteks ja asendatavateks. Asendamatuid aminohappeid me peame saama toiduga, asendatavaid suudab organism ise sünteesida.

Amarandi seemned sisaldavad kõiki asendamatuid aminohappeid, mida me vajame iga päev selleks, et organism saaks läbi viia ligi 1000 keemilist reaktsiooni. Valgud hoolitsevad organismi kasvamise, ehituse ja arengu eest. Valkudel on täita väga oluline roll keha uuenemisprotsessides ning ainevahetuses. Samuti panustavad valgud tugeva immuunsüsteemi loomisesse ja kannavad üle närviimpulsse.

Amarandi seemnetes leidub lüsiini

Rebasheina seemnetes on palju asendamatut aminohapet – lüsiini. Lüsiini leidub peamiselt lihas ja kaunviljades. See aminohape mängib olulist rolli vananemise ennetamises, samuti hammaste, luude ja lihaste tervises.

Lüsiin aitab organismil kaltsiumi omastada ja on oluline immuunrakkude, hormoonrakkude ning karnitiini tootmisel. Karnitiin on toitaine, mis on seotud rasvade ainevahetuse ja energia tootmisega.


Populaarsed artiklid