Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Meie oma väekad marjad

Tervis • 26 August, 2019
Põhjamaises kliimas küpsenud marjad pakatavad vitamiinidest ja muust tervisele kasulikust. Suve lõppedes on aeg tekitada koju väike sügismarjade tagavara, et olla talvel tervem ja tugevam.

Üldiselt olen seda meelt, et eestlane peab sööma seda, mis kasvab Eestimaa mullas,” avaldab Rimi toitumisnõustaja Katri Merisalu. “Eestis kasvavad väge täis marjad metsikult nii aasal, põllul, metsas kui ka rabas ja soos. Sestap on loodusesse minek ja marjade korjamine parim, mida saad teha oma füüsilise ja vaimse tervise heaks.” Talvehommikutel on mõnus möödunud suve ja sügist meenutades poetada pudru peale mõni jahedas vees hoitud või külmutatud mari.

Korduvalt on tõestatud, et Eesti marjades leidub rohkelt antioksüdante. Lisaks on palju keskkonnasõbralikum tarbida siinsamas kasvanut kui teiselt poolt maakera transporditud ja pakendatud vilju. Nõnda tasub meie oma sügiseste väärt viljadega lähemat tutvust teha.

Jõhvikas ehk kuremari

Jõhvikamari oma happelise koostisega on tubli hävitama haigusi tekitavaid baktereid. Tänu hapetele ergutab jõhvikas seedenäärmete tööd (hea mao alahappesuse korral) ja suurendab söögiisu. Tuntud on selle marja põletikuvastane ning probiootiline toime, viimane tuleb kasuks näiteks pärast antibiootikumikuuri.

Rahvameditsiinis soositakse vett väljutava ja mikroobe tapva toimega kuremarju neeru-, põie- ja kuseteede haiguste korral. Külmetushaiguste puhul alandab jõhvikajook palavikku ja parandab enesetunnet. Jõhvikamahl meega võib abiks olla angiini ja bronhiidi käes vaevlejale. Purustatud jõhvikaid mee ja küüslauguga või jõhvikamorssi on hea tarvitada kõrge vererõhu korral.

“Kuna jõhvikas leidub nii C-vitamiini kui ka rauda ning taimedes peituv raud imendub paremini just koos C-vitamiiniga, on jõhvikad ideaalsed marjad rauapuuduse käes kannatajaile. Rauapuudus on üks sagedasemaid toitainedefitsiite, mida oma töös näen,” selgitab Katri Merisalu. “Samuti on kuremarjad tõhusad seedimise korrastajad, sest neis sisalduvad lahustuvad ja lahustumatud kiudained hoiavad meie seedimise tasakaalus.” Ameerika keemikute viimase aja uurimused kinnitavad, et ükski teine vili pole edukam ennetama südame-veresoonkonnahaigusi ja vähktõbe. Kõige väärtuslikumad on jõhvikad täisvalminult, oktoobris korjatuna.

Pohl ehk kuradimari

Pohlas olevat inimesele parim suhkrute ja hapete tasakaal. Need marjad on tuntud kui söögiisu tekitajad – lusikatäis pohlamoosi hommikul ravivat nii isutust kui ka iiveldust. Ka ainevahetusele ning hammaste ja igemete tervisele mõjuvad need kaunid marjad hästi. Nagu jõhvikas, nii on pohlgi põletikuvastase toimega, tugevdab immuunsust, alandab palavikku, ennetab südame-veresoonkonnahaigusi ja diabeeti ning väljutab organismist vett – seega väärtuslik abiline neeruhaiguste ja põiepõletiku puhul.

Pohlamahl alandab arteriaalset vererõhku, tugevdab soolestikku. Välispidiselt kasutatakse pohlamahla niisuguste nahahaiguste puhul nagu sammaspool, sügelised ja seenkahjustused, mähistena ka silmahaiguste korral. Tugevdav, rahustav ja toniseeriv pohlamahl mõjub sarnaselt mustikatega hästi nägemisele – seda soovitatakse tarvitada kõigil, kes istuvad palju arvuti taga või sõidavad pidevalt autoga. Väga hea hoidise saab pohladega samal ajal valminud astelpajumarjadest.

Astelpaju

Astelpajumarjad on imelised taimsete vitamiinide allikad. “Teadaolevalt on astelpajumarjades mitu korda rohkem C-vitamiini kui sidrunis,” räägib Katri Merisalu. “Need on põletikuvastased ja väga efektiivsed külmetushaiguste ennetamisel – paar marja igal hommikul!”

Peale keha tugevdamise ja taastamise haiguste perioodil, pärast operatsioone, traumasid ja mürgistusi on astelpajumarjal veel hulk erilisi omadusi. Need oranžid viljad on abiks reuma ja podagra, veresoonte lupjumise ja klimakteeriliste ilmingute ajal, ergutavad hormonaal- ja närvisüsteemi.

Astelpajuõli tohterdab mitmesuguseid põletikke (sh naistehaigused), väikesi nahavigastusi, suunurgalõhesid, mädaseid haavu ja ekseemi – see on valuvaigistav ja antimikroobne, mistõttu abiks ka kurguvalu puhul. Kuna astelpaju kiirendab kudede taastumist, soovitatakse seda suuõõnehaavandite, mao-, kaksteistsõrmiku- ja soolehaavandite ning pärakuveenikomude ravimiseks. Seedeprobleemide korral tasub võtta hommikul tühja kõhu peale teelusikatäis õli.

Väga väärtuslik sügismari on üllatuslikult ka aroonia.

Aroonia

Kui astelpaju on Eestis juba üsna tunnustatud väetoit, siis samal ajal valmivat arooniat teatakse ja kasvatatakse pigem ilupõõsana. Ometi leidub arooniamarjades vähemasti sama palju kasulikke vitamiine, mineraal- ja toitaineid nagu teistes väärt sügismarjades. Antioksüdantide poolest on aga aroonia maailma marjade seas
väidetavalt suisa esikohal, mis teeb need mahlased mõrkjad viljad mainimist väärt vananemisvastaseks vahendiks. Silmapõletiku ravist ja soolestiku limaskesta taastamisest rääkimata.


Populaarsed artiklid