Paljudel meil ei ole aega, et kolm korda päevas süüa teha! Sellepärast on mõistlik oma toidukordi võimalikult palju ette mõelda ja ise valmistada. Kindlasti mõjub see hästi Sinu tervisele! Sellega võidad endale rohkem aega, et veeta see lähedastega või tegeleda mõne kireprojektiga. Toidukordade planeerimisel võidad ilmselt ka rahaliselt, sest ära jäävad tühja kõhuga tehtud valikud burksi putka või kommileti ees.
Ehk oled harjunud tellima palju kulleriga aga nüüd soovid kulutused kontrolli alla saada? Kuidas alustada? Jagan teiega mõned põhitõed mida tasakaalustatud eine valmistamisel kodus arvestada!
Söö palju köögivilju ja kaunvilju
Soovitus on süüa vähemalt 5 portsjonit (5 x 100 grammi) köögivilju ja kaunvilju päevas. Väiksema portsjonite arvu korral ei pruugi inimese organism saada piisavalt vajalikke vitamiine, mineraalaineid, kiudaineid ja vett. Köögiviljade söömise puhul tuleb meeles pidada lihtsat reeglit: söö köögivilju vikerkaarevärvides. Erinevad värvid sisaldavad erisuguseid toitaineid. Köögiviljade ja kaunviljade söömine aitab ennetada tõsiseid moodsaid haigusi nagu - seedeprobleemid, diabeet, vähkkasvaja, südame-veresoonkonna haigused, mõned autoimmuunhaigused.
- Söö nii kuumtöödeldud kui tooreid köögivilju
- Ära unusta ürte – petersell, koriander, tüümian, basiilik, piparmünt, salvei, harilik pune, rosmariin, till!
Söö lõunal kvaliteetseid süsivesikuid
Koorega kartul, täistera kaerahelbed, täistera makaron, toortatar, kinoa, hirss, punane ja must riis - kõik need sobivad söömiseks just lõunasöögi ajal, sest annavad palju energiat ja õigustatult, sest Sul on veel pool päeva minna! Planeeri, et Sinu toidukorrad, mis mõeldud lõunaks, sisaldaksid just neid. Peale selle on see toidukraam ka kiudaineterikas, mis on oluline söök meie soolebakteritele kes elavad meie mikrobioomis ja panustavad meie tervisesse.
Igapäevased makrotoitained
Meie keha vajab igapäevaselt makrotoitaineid nagu süsivesikud, rasvad ja valgud.Üle 2-aastaste ja täiskasvanute tasakaalustatud söömise all peetakse silmas, et kogu söödud energiast moodustavad:
- Valgud 10-20%
- Rasvad 25-35%
- Süsivesikud 50-60%
Söö õiges koguses valku
Miks see nii oluline on? Valgud osalevad peaaegu kõigis organismis toimuvates protsessides, aidates tugevdada ka immuunsüsteemi. Valgud on vajalikud organismi kasvuks ja antikehade tootmiseks, mängivad rolli ainevahetuses, on osalised, et hoida hormonaalset tasakaalu kehas, hoolitsevad veel lihaste, meeleolu ning täiskõhutunde eest.
Inimese organism omastab valku nii loomsetest kui ka taimsetest allikatest. Kuna paljude loomsete valkude allikad on väga rasvarikkad, on hea lahendus kombineerida oma toidulaual taimseid ja loomseid toiduaineid. Statistika ja teadus on korduvalt tõestanud, et Eesti ja läänemaailma inimesed liialdavad tervisele ohtlikus koguses loomse valgu söömisega ja ei söö piisavalt taimseid saadusi!
- Toidusoovituste järgi ei tohi päevase valgu kogus olla väiksem kui 0,8 grammi kehakaalu iga kilogrammi kohta. Mõnele vanusegrupile, lapseootuse ajal ja suure füüsilise koormuse korral kehtivad aga erisused.
- Arvuta palju Sa pead iga päev valku sööma ja jälgi seda!