Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kui palju väge on Eesti marjades?

Tervis • 18 Jaanuar, 2018
Eestis kasvavad väge täis marjad metsikult nii aasal, põllul, metsas kui ka rabas ja soos. Nende korjamine on lihtsaim viis toetada oma füüsilist ja vaimset tervist.

Kellele ei meeldiks külmadel talvehommikutel poetada enda pudru peale mõned sügavkülmutatud marjad ja meenutada sooja suve või sumedat sügist, mil need marjad said korjatud. Hea on ka teada, et Eestis kasvavatel marjadel on kõrge antioksüdantide sisaldus, mis on meie tervisele kasulik.


Astelpaju tugevdab ja taastab organismi

Teadaolevalt on astelpaju marjades mitmetes kordades rohkem C-vitamiini kui sidrunis. Veel leidub neis organismile väärtuslikke B-grupi vitamiine, E- ja P-vitamiine, mikroelemente nagu magneesium, raud, tsink, vask, mangaan ja koobalt, flavonoide ja karotenoide, asendamatuid rasvhappeid (oomega-3 ja oomega-6), eeterlikke õlisid ja muud. Tänu oma uhkele biokeemilisele koostisele mõjub astelpaju põletikuvastaselt ja on väga efektiivne vahend külmetushaiguste ennetamiseks.

Astelpajul on ka närvisüsteemi ja hormonaalsüsteemi stimuleeriv võime. Kuna astelpaju marjad sisaldavad rasvhappeid, ei jäätu marjad külmutamisel täielikult ja neid võib tarbida otse sügavkülmast võetuna. Astelpaju marju võiks tervise heaks süüa paari marja kaupa igal hommikul.

Must sõstar sisaldab võimast antioksüdanti

Must sõstar on populaarne aiataim, mis sisaldab väga palju C-vitamiini ja milles on esindatud ka erinevad mineraalained – kaltsium, raud, magneesium, fosfor, kaalium, naatrium, tsink, vask, mangaan. Kõige silmapaistvam on mustasõstra marjade juures antioksüdatiivne võime. Nimelt sisaldavad mustasõstra marjade kestad sellist antioksüdanti nagu antotsüaniini, mis annab marjadele nende ilusa tumeda lillaka värvuse. Antotsüaniin võib aidata ennetada südame- ja veresoonkonnahaigusi ning vähktõbe.

Lisaks on see antioksüdant põletikuvastase toimega ja mõjub kasulikult ajutegevusele. Uuringud on näidanud, et antotsüaniinid pärsivad närvipõletikku ja hõlbustavad aju verevarustust, mis omakorda aitab ära hoida vanusest tingitud psüühikahäireid ning parandada mälu.

Jõhvikas on tugeva antibakteriaalse toimega

Jõhvikates leidub C-vitamiini, vaske, mangaani, kaaliumi ja rauda. Kuna taimedes leiduv raud imendub paremini koos C-vitamiiniga, on jõhvikamari ideaalses sünergias. Sellepärast on jõhvikad eriti soovitatud inimestele, kes on kimpus rauapuudusega. Rauapuudus ehk aneemia on üks sagedamini esinevaid toiduainedefitsiite.

Jõhvikate hapu maitse taga on oblikhape ja bensoehape. Jõhvikate tugevat antibakteriaalset toimet seostataksegi tema happelise koostisega. Ka jõhvikad võivad ennetada südame-veresoonkonna haigusi ning vähktõbe. Rahvameditsiinis on kuremari tuntud kui põiepõletiku leevendaja. Kuremarjad on samuti tõhusad seedimise korrastajad, sest neis sisalduvad lahustuvad ja lahustumatud kiudained hoiavad seedimise tasakaalus. Kiudained toidavad soolestikus elavaid häid baktereid ja tasakaalustavad süsivesikute ning rasvade imendumist peensooles.


Populaarsed artiklid