Tarbime targalt säästuhäkid: Kuidas võtta toorainest maksimum?

Tarbime targalt • 15 Jaanuar, 2024
Kas oled kunagi mõelnud, kuidas saaksid kasutada ära näiteks köögiviljajäägid? Või mida teha kalanahast? Panime kokku neli targalt tarbimise säästuhäkki, mille abil saad võtta toorainest maksimumi ja valmistada midagi uut ja põnevat.

Köögiviljapuljong köögiviljajääkidest

Köögiviljapuljongis võid ära kasutada köögiviljakoored, -otsad, kapsajuure, ürdivarred, seente puhastamisest järele jäänud tükid, maitsetaimede koored ja kõik muud osad, mis jäävad järele köögiviljade puhastamisest ja koorimisest. Ole ainult ettevaatlik rooskapsa, brokoli ja lillkapsaga, mis võivad puljongi mõrkjaks muuta.

Köögiviljapuljongi jaoks tõsta potti sibulaotsi ja -koori, selleriotsi ja -koori, porgandiotsi ja -koori, seenevarsi, küüslauguotsi ja -koori, kartulikoori, ürdivarsi jm, mis jääb üle köögiviljade puhastamisest. Sobivad ka hernekaunad, maisitõlviku sisu, paprikasisu, kõrvitsakoored jm köögiviljad. Võid köögiviljajäägid ka sügavkülmutada ja siis välja tõsta, kui hakkad puljongit keetma.

Kalla köögiviljadele peale vett nii, et nad oleksid veega kaetud. Lisa ka veidi soola ja pipart.

Lase keema tõusta, alanda siis kuumust ja keeda vaiksel tulel ca 30 minutit.

Kurna puljong ja kasuta suppide, kastmete ja hautiste tegemiseks. Võid puljongi ka sügavkülmutada.

Salatikaste purgipõhja jäänud sinepist

Purki jäänud sinepist saad lihtsa vaevaga valmis segada maitsva sinepise vinegrett-tüüpi salatikastme. Tõsta lihtsalt peaaegu tühja sinepipurki ülejäänud salatikastme koostisained, sule kaanega, raputa läbi ja salatikaste on valmis ning saad ühtlase ka purgi puhtaks ilma, et peaks seda lusikaga kraapima.

  • 2 tl Selection by Rimi sinepit (sobib nii teraline kui kreemjas)
  • 2 küüslauguküünt, purustatuna
  • 1 tl vahtrasiirupit
  • 2 sidruni mahl
  • 50 ml Rimi Extra Virgin oliiviõli
  • Soola ja pipart

Kalla kõik salatikastme ained sinepipurki, sule tihedalt kaanega ja raputa ühtlaseks.

Sibulakoorejahu

Sibulakoortest saab teha pulbri, millest saab soovi korral kokku segada sibulakooresoola või siis kasutada seda niisama erinevate toitude maitsestamiseks.

Seda on lihtne valmistada ja sellel on piltlikult sama palju kasutusvõimalusi kui sibulal endal. Kuivatatud sibulakoorejahu säilib ka pikalt. Sibulakoori võid lihtsalt kuivatada soojas ja kuivas kohas, aga kui tahad kiiremat tulemust, siis kasuta ahju või toidukuivatit. Kasuta orgaanilisi sibulaid, mille puhul oled kindel, et nende koored ei ole taimekaitsevahenditega kokku puutunud. Sibulakoorejahu valmistamiseks koori sibulad ja jäta koored alles.

Pese ja kuivata sibulakoored esmalt köögipaberi vahel ja siis laota ahjuplaadile ja kuivata korralikult kuivaks kas kuivas ja soojas kohas (nt kamina või ahju kõrval) või ahjus madalal temperatuuril. Jahvata kuivatatud koored kas uhmris või purustajas jahuks.

Tarvita erinevate taimsete, liha- ja kalaroogade ja ka suppide maitsestamiseks. Võid sibulakoorejahu segada ka helbesoolaga. Nii saad mõnusa sibulakooresoola.

Kalanaha krõpsud

Kalanahk kipub pahatihti prügikasti maanduma, aga tegelikult saab kalanahast teha mõnusad krõpsud. Vajad kalanahka, õli friteerimiseks ja soola. Hästi sobib ka küüslaugu või sidrunisool.

Puhasta kalanahk soomustest ja eemalda nahalt võimalikult palju kalaliha. Tükelda nahk parajateks tükkideks.

Kuumuta potis õli 180 kraadini. Õli kuumust võid kontrollida saiatükiga, mis õli sisse visates peab hakkama mullitades küpsema.

Tõsta kalanaha tükid kuuma õli sisse. Friti kalanahka seni, kuni see on küpenud ja õli enam ei mullita. Selleks kulub umbkaudu 30 sekundit.

Tõsta vahukulbi abil õli seest välja ja nõruta majapidamispaberil liigen õli välja. Maitsesta soola või meelepärase maitseainega.

Kuum vürtsijook ananassikoorest

Koorimisest järele jäänud ananassikoorest saab keeta maitsva ja tervist toetava tee.

Vajad:

  • Ühe suurema ananassi koored
  • 1-2 apelsini
  • 1 sidrunit
  • Väike jupp ingveri- ja kurkumijuurt, riivituna või viilutatuna
  • Näpuotsaga cayenne´I pipart
  • Paar oksa rosmariini, tüümiani või sidrunimelissi
  • 2 kaneelikoort
  • 3 sl mett või agaavisiirupit

Pese ananassi koort hoolikalt. Kasuta kas harja või leota ananassi äädikavees, et pestitsiide ja baktereid hävitada.

Koori ananass.

Tõsta ananassikoor suuremasse potti.

Koori ja riivi või viiluta ingver ja kurkumijuur. Tõsta potti.

Pigista sidrunist ja apelsinist välja mahl. Lisa ka see potti.

Lase potitäis keema tõusta. Alanda siis kuumust ja keeda umbkaudu tund aega.

Kurna ananassitee sõelal, jahuta veidi, sega juurde mesi ja kalla siis pudelitesse.

Võid sellest valmistada nii kuuma kui külma jooki, mullivett lisades teha limonaadi või kasutada tee või kokteilide maitsestamiseks.


Populaarsed artiklid