Kuidas jätkusuutlikult suviseid pidusid pidada?

Tarbime targalt • 16 Juuni, 2022
Käes on suviste pidude hooaeg ja sageli kipub nendega koos tekkima liigselt prügi ning ka toiduraiskamine on miski, mis kahjuks pead tõstab. Eelistades taaskasutust ja vältides toiduraiskamist teeb see head nii meie planeedile kui ka rahakotile.
 

Jagame teiega hulga nippe-trikke, mida jätkusuutliku suvise peo korraldamisel silmas pidada.

Kasutage korduvkasutatavaid nõusid - kui endal pole piisavalt, siis palu igal külalisel endale kaasa võtta. Lisaks on võimalik neid juurde hankida odavalt näiteks taaskasutuspoodidest. Ka vanavanemate või vanemate sahvritest tasub üles otsida kuldaväärt kraam - alati ei pea välja otsima kõige uhkemat serviisi, aga tihti on kapinurka seisma jäänud üksikud tassid ja taldrikud, mis sobivad suvisele peolauale ideaalselt. Peale selle on palju ettevõtteid, kes pakuvad ka nõude rendivõimalust, mis on eriti tänuväärne võimalus just suuremate pidude korral (Uuskasutuskeskus, Funrent jpt).

Hankige söödavat kraami mõistlikus koguses - kui igaüks toob kilo liha, siis jääb seda tahes-tahtmata üle. Planeerige ja jagage omavahel ära, kes mida ning kui palju toob. Toiduraiskamise vähendamiseks palu külalistel kaasa võtta ka oma karbid - nii saate jäägid omavahel ära jagada ning üks inimene ei äga toidujäägi koorma all. Mõtle välja, mida saad toitujääkidest valmistada - näiteks võib alles jäänud grill-liha tükeldada ja supipõhja või hautiste jaoks sügavkülmutada. Toidujäägi retseptide valimisel tuleb abiks ka Tühjenda oma külmik rakendus.

Eelista taimset sööki - see on looduse vaatenurgast jätkusuutlikum ning teeb ka sinu tervisele pai. Tohutus koguses liha söömine ei ole mõistlik - jaanipäeval kipub see tõik sageli ununema. Katseta lisaks harjumuspärasele lihale ka puu- ja köögiviljade grillimist.

Väldi ühekordsete toodete kasutamist nii palju kui võimalik - ühekordsed grillid ja muu säärane võiks targalt tarbija ostukärust välja jääda. Valmistoitude ostmisel palu see võimalusel pakendada enda pakendisse - haara poodi või turule minnes kaasa karbid ja kotid, nii tekib prügi veelgi vähem.

Sorteeri prügi! Kui juba prügi on grillipeo käigus tekkinud ei peaks see lõpetama kõik ühes prügikotis. Tuleta ka külalistele meelde prügisorteerimise põhimõtteid.

Kui pead enda grillipidu avalikus kohas, siis ära unusta - lahkudes peaks koht välja nägema ideaalis veel parem kui sinu sinna saabudes.

Toiduraiskamise, jäätmete vähendamise ja üleüldistel keskkonna säästmise teemadel saad kaasa rääkida meie Tarbime Targalt grupis.


Populaarsed artiklid