Vahemere stiilis antipasti-toiduvaagen kodus valmistamiseks

Rahvusköögid • 27 Oktoober, 2020
Antipasti – Vahemere stiilis toiduvaagen – koosneb tavaliselt eri liiki toiduainetest, nagu suitsulihalõigud, juust, kala, köögiviljad ning mitmed muud soolased näksid. Selle itaaliakeelne nimi tähendab „enne söömist“, kuid see ei tähenda, et antipasti’t nauditakse üksnes kerge suupiste või eelroana.

Kõige parem on see, et selle valmistamiseks ei ole vaja kindlat retsepti – lisa lihtsalt vaagnale midagi kõigist põhilistest koostisosadest ja lase loovusel lennata. Pakume sulle lihtsaid juhtnööre, kuidas panna kokku isuäratav antipasti-vaagen ilma oma elu liigselt keeruliseks ajamata!

1. samm: vali põhimaitsed

Alustuseks otsusta, milliseid maitseid lauale panna soovid – kas eelistad soolast või magusat? Kas oled külmikusse unustanud toiduaineid, mida nüüd ära kasutada saad, enne kui need halvaks lähevad? Kas soovid, et vaagen sisaldaks rohkem köögivilju, juustu või liha? Mis maitseks paremini joogiga, mida näkside kõrvale pakkuda plaanid?

2. samm: vaagen

Antipasti puhul on oluline loomulikult vaagen ise. Võid kasutada mis tahes kodus olemasolevat alust – puidust lõikelauda või suurt madalat taldrikut. Et kõik kavandatud toiduained alusele ära mahuksid, kasuta peeneks hakitud näkside või kastmete jaoks väikeseid kausikesi või taldrikuid. Vaagen ei pea täiuslik välja nägema, vaid pigem veidi korratu, seega on see suurepärane võimalus eri stiilidega katsetada.

3. samm: lihatooted

Kui soovid, et antipasti näeks tõeliselt vahemereline välja, kasuta selliseid tooteid nagu prosciutto, jamon, salaami ja fuet-vorstid. Tegelikult muidugi igasugused piirangud puuduvad – vali, mida ise soovid! Tavaliselt lõigatakse antipasti-vaagnale valitud lihatooted õhukesteks viiludeks – nii on neid lihtsam süüa ja alusele seada. Teine eesmärk, miks viilud õhukeseks lõigatakse, on söögiisu tekitamine. Aseta viilud lihtsalt lahtiste hunnikutena alusele. Alternatiivina võid viilud veidi korralikumalt kokku rullida või voltida ning asetada need nihkes sektoritena vaagnale.

4. samm: juustud

Kui oled otsustanud lihavaagna kasuks, lisa sinna ka 2–3 juustusorti – pigem selleks, et lihatooteid täiendada, mitte selleks, et juustu esikohale seada. Kui soovid panna antipasti-vaagna kokku vaid juustudest, võid pakkuda laia juustuvalikut – mozzarella, parmesan, Brie, Camembert, Gorgonzola, Emmental, Grana Padano ja muud kauplustes saadaolevad populaarsed juustusordid. Miksi vabalt kõvasid ja pehmeid juustusorte, mida pakutakse enamasti suuremate tükkidena; poolkõvad juustud (nt Emmental) võid lõigata viiludeks.

5. samm: puu- ja köögiviljaampsud

Antipasti-vaagnal on kindel koht ka aegade jooksul populaarsust kogunud lemmikutel: grillitud/marineeritud suvikõrvitsa- või paprikaviilud, marineeritud seened, täidetud viinamarjalehed, oliivid, päikesekuivatatud tomatid oliiviõlis, marineeritud artišokisüdamed. Teisisõnu – aseta vaagnale looduslik ja eriti värviline kooslus, mis on silmale ilus vaadata ja maitseb suurepäraselt. Ära unusta ka värskeid puu- ja köögivilju, näiteks on värvidest tulvil viinamarjad ja kirsstomatid alati sobivad, hellitades nii ilu- kui ka maitsemeelt.

Selleks et muuta vaagna koostis veelgi põnevamaks ja samas ka lihtsamaks, oleme Rimi Planeti sarjas välja töötanud neli toodet, mis on inspiratsiooni saanud Vahemere köögist: paprika hummusega, aprikoosid toorjuustuga ning kuivatatud tomatid juustuga või juustuta. Kõik need sobivad täiuslikult soolastele vaagnatele, samas on aprikoosid hea lisand ka magusatesse suupistevalikutesse.

6. samm: magusad ja soolased määrded

Juustudega sarnaselt on olemas ohtralt võideid ja määrdeid, mis sobivad suurepäraselt antipasti-vaagnale. Alates magusatest võietest, nagu viigimarjasinep, mesi või puuviljatšatnid ja -moosid, kuni soolasemate määreteni, nagu teralised või vürtsikad sinepid, tapenaadid või pestod – üks või kaks määret lisavad suupistevaagnale erinevat tekstuuri ja määrimistegevusest saadavat naudingut.

7. samm: küpsised ja kreekerid

Antiplasti-vaagna kokkupanemise keskne eesmärk on tekstuuride ja maitsete kombineerimine ning ka süsivesikud võivad sellele lisada krõmpsuva elemendi. Selleks võib vaagnal pakkuda näiteks pehmemaid viile baguette’ist, ciabatta’st või juuretisekuklitest, mille täienduseks soovitame vaagnale lisada krõbedaid kreekereid, saiapulki ning suupäraseid tumeda (nt rukki-) leiva tükikesi.

8. samm: viimistlus

Viimasena kontrollige, kas vaagnal on esindatud kõik peamised konsistentsid – kreemjas, krõbe, pehme – ja maitsed – soolane, magus, hapu ja mõru. Vaagna täiustamiseks võite seda maitsestada vähese musta pipraga või lisada sellele pähkleid või kuivatatud puuvilju ning ürte, nagu rosmariin, basiilik või münt. Nipp seisneb selles, et vaagna viimistlemisega ei tasuks üle pingutada – valige lisamiseks vaid üksikud elemendid, mis täiendavad juba vaagnale asetatud maitseid ja värve.

Suurepärane kodune toit on lihtsasti teostatav, kui lasete oma inspiratsioonil lennata ja julgete katsetada! Pole vaja püüda kopeerida autentseid toite, vaid selle asemel tuleks kombineerida neis peituvaid põhimõtteid enda maitse ja stiiliga ning lisada neile ka hõrk nüanss kohalikku päritolu toodete näol.


Populaarsed artiklid