Toitaineterikas kõrvits: mida sellega peale hakata?

Köögiviljad • 31 Oktoober, 2023
Sügis on käes ja ka halloween koputab uksele. See saab tähendada ainult üht – on aeg rääkida kõrvitsast! See erksavärviline ja kiudaineterikas sügisand, mis sobib nii toidu kui ka halloweeni dekoratsioonide valmistamiseks, sisaldab hulganisti kasulikke toitaineid, mis aitavad kaasa organismi toimimisele.

Kõrvitsa kasulikkusest ja kasutusvõimalustest on varasemalt kirjutanud ka meie toitumisnõustaja Katri Merisalu. Loe artiklit, kus ta avab lähemalt, milliseid toitaineid ja vitamiine see vili sisaldab ning milliseid tervisemuresid selle regulaarne söömine ennetada aitab.

Paraku on kõrvitsatega aga see mure, et tihtipeale on need meeletult suured ja seega võib nende ära tarvitamine teinekord üsna keeruline olla. Teine mure kerkib esile just halloweeni paiku, mil kodusid kaunistavad graveeritud kõrvitsad. See on vahva komme, kuid targalt tarbimise pilgu läbi jällegi probleemne, sest kõrvitsa sisu rändab tihtipeale prügikasti.

Mida kõike kõrvitsast teha saab ja kuidas sellest viimast võtta, kui oled selle uhke vilja endale koju viinud?

Valmista kõrvitsast halloweeni dekoratsioon

31. oktoobril tähistatakse halloweeni. See püha on alguse saanud Ameerikast, kuid muutub aasta-aastalt üha populaarsemaks ka Eestis. Nii viiakse oktoobris kodud halloweeni rüüsse ning tihti on peamisteks dekoratsioonideks just graveeritud kõrvitsad. See on tore tegevus, mida näiteks koos sõprade ja lähedastega ette võtta.

Kasuta kõrvitsa graveerimisest tekkinud viljaliha toidu valmistamiseks

Kõrvits on üks äärmiselt toitaineterikas vili! Ja kõrvitsa graveerimisest tekkinud viljaliha ei peaks kindlasti ära viskama. Meie retseptide kogust leiad hulganisti maitsvaid kõrvitsaretsepte. Kusjuures kõrvitsast saab valmistada nii soolaseid kui ka magusaid roogasid!

Valmista näiteks hommikusöögiks tervisest pakatav kõrvitsasmuuti, lõunaks mõnus Hasselbacki kõrvits röstitud küüslaugukreemiga ja õhtuks kõrvitsasupp kreemjuustuga. Ja kui sa arvasid, et magustoitu ei saagi, siis sa eksid! Kuidas oleks ühe kõrvitsa-šokolaadileivaga?

Aga kui kogu sellest toidutegemisest jääb kõrvitsat ikka üle?

Lisaks sellele, et kõrvitsat saab marineerida ja purki pista, saab sellest valmistada ka püreed. Kõrvitsapüree sobib ideaalselt sügavkülmas säilitamiseks. Jaga enda valmistatud püree portsjoniteks ning pista õhukindlate säilituskottidega sügavkülma. Nii saad kõrvitsaroogasid nautida kasvõi terve talve. Meie blogist leiad ka lihtsa kõrvitsapüree valmistamise õpetuse.

Kõrvitsaseemnetest valmista maitsev ja tervislik snäkk!

Ära viska kõrvitsaseemneid ära, vaid valmista nendest tervislik snäkk, mida saad niisama nosida või näiteks salatitele või suppidele lisada. Kõrvitsaseemned on kasulikke toitaineid täis! Mineraalidest on nendes fosforit, magneesiumi, rauda ja vaske. Samuti sisaldavad need rohkelt organismile vajalikke vitamiine ja antioksüdante ning omega-3-rasvhappeid.

Vaata kõrvitsaseemnete röstimise õpetust siit.

Kuidas tervet kõrvitsat säilitada?

Tervet kõrvitsat tuleks säilitada kuivas ja jahedas kohas ning hoida seda otsese päikesevalguse eest – liigne soojus võib kõrvitsa riknemise protsessi kiirendada. Kindlasti tuleks kõrvitsat aeg-ajalt küljelt küljele pöörata, et vältida ühte kohta kogunenud niiskust ja rõhku, mis võivad tekitada vilja mädanemist.

Jälgi kõrvitsat regulaarselt. Kui märkad, et koor hakkab pehmenema või tekivad plekid, tuleks kõrvits esimesel võimalusel ära tarvitada.


Populaarsed artiklid