8 asja, mida Sa rabarberi kohta ei teadnud
Rabarber on juurvili
Rabarber on juurvili, aga müüakse enamasti puuviljana. Selle eriline, hapukas maitse tuleb põhiliselt õunhappest. Karedus aga pärineb oblikhappest ja varieerub erinevate sortide vahel.
Sobib suurepäraselt toidu sisse
Rabarberi hapu maitse sobib küpsetamiseks suurepäraselt, näiteks chutney‘na rasvase kala, sealiha, kala või Pärsia lambahautise kõrvale. Taani Bornholmi saarel on suitsutatud heeringas rabarberikompotiga traditsiooniline roog.
On üle 100 sordi
On olemas rohkem kui sada erinevat rabarberisorti vahelduva värvi, maitse ja karedusega. Rohelise viljalihaga „Victoria“ kuulub tavalisemate hulka. „Rosenhagen“, „Spangsbjerg“, „Elmsfeuer“ ja „Elmblitz“ on mõnevõrra mahedamad, vähem karedad rabarberisordid, millel on ilus roosipunane värv.
Kui sirelid õitsevad, siis on ka rabarberiaeg käes
Rabarberi lõikusaeg kestab aprilli lõpust augusti alguseni. Hooaja alguses on varred parimad ja ei nõua enamasti koorimist. Mida kauem oodata, seda rohkem paksenevad kiud ja puidusemaks läheb maitse.
Rabarberilehtede mürgisus
Rabarberilehed sisaldavad suures koguses oblikhapet, mis võib osutuda tervisele kahjulikuks. Suur hulk oblikhapet võib olla organismile kahjulik, sest see võib vähendada oluliste mineraalide, näiteks kaltsiumi imendumist. Halvimal juhul võib see põhjustada neerukahjustusi.
Sobib rosmariiniga
Rosmariin sobib rabarberiga hästi kokku – nii kuivatatud kui värskega. Pane ürdid teepalli sisse ja eemalda valmivast marmelaadist siis, kui tasakaal on hea. Rabarber sobib hästi kokku ka ingveri, mustikate, vaarikate ja mustade sõstardega.
Ei tohiks kaua keeta
Maksimaalse värvuse ja maitse säilitamiseks peaks marmelaadi keetmisaeg olema võimalikult lühike. Vasest pott juhib soojust hästi, tänu millele valmib toit kiiresti.
Säilib külmas hästi
Korjatud rabarberit on hea hoida külmkapis ligikaudu nädal aega või ka tükkideks lõigata ja sobivas suuruses kilekottides sügavkülma panna.