Veinid pühadelaulale
Jõulueelsest palvetamisest ja paastust võib lugeda vanadest tekstidest ning Jeesust võib tõlgendada ka kalamehena, kuna Matteuse evangeeliumis (4.19) on kirjas: „Ja ta ütles neile: „Järgnege mulle ja ma teen teist inimesepüüdjad!““ Samal ajal hakkab osa maailmast, enamik Euroopast, meie sealhulgas, kes peab Jeesust pigem karjaseks kui kalameheks, tähistama juba jõuluõhtul, kattes laua Kristuse sünni auks. Südamerahu huvides olgu ära toodud ka selgitus: Kristuse sünni ajal algab järgmine päev ametlikult päikeseloojanguga ja kuna lapsuke sündis väidetavalt öösel, siis nii kui päike 24. kuupäeval loojub, on pühadeaeg käes.
Traditsioon valida piduliku aastalõpusöömaaja juurde eriti häid ja luksuslikke veine on kiiresti kanda kinnitanud ka meie maal, seetõttu toimuvad lisaks lugematutele kingiideedele ja pakkumistele kaupluste veiniosakondades sortimendi kõige mainekamate veinide kampaaniad.
Kuidas valida pühadelauale sobiv vein?
Peamised kolm põhimõtet kõlavad järgmiselt: põhimaitse sobivuse põhimõte – põhimaitsete all mõistetakse haput, magusat, soolast ja mõru; roogade struktuuri põhimõte – tummisemad maitsed sobivad täidlasema veiniga, kergemad omakorda õhulisemate veinidega; ning viimaks aroomide omavaheline sobivus. Need on tavapärased ühilduvuse põhimõtted ehk teooria. Neid järgivad oma töös sommeljeed ja teenindajad, püüdes soovitada klientidele serveeritavate roogadega kõige paremini sobivaid veine.
Koduse pühadelaua katmisel ei pea seda teooriat tingimata arvesse võtma. Sellepärast et kodus avaneb teil ainulaadne võimalus alustada toidu ja veini kokkusobitamist teisest otsast, ehk veinist. Ma väidan, et koduse pidusöögi esimeseks eelduseks on maitsev vein, alles seejärel peaksite mõtlema roogadele, mida suudate veini kõrvale kodus valmistada ning mis lähe vastuollu ühilduvuse teooriaga.
Seega on aeg minna oma veinikeldrisse ning valida välja kõige küpsemad ja võimalikult heas valmidusastmes olevad veinid. Või ehk mõni veel vanem suurepärase aastakäigu vein, mille avamist olete juba aastate kaupa oodanud? Aga kui teie veinikeldris puudub selline kollektsioon või ei ole keldritki, siis ei tasu nukrutseda, tuleb lihtsalt poodi minna. Muidugi Rimisse! Olenevalt poe suurusest leiate eest laia või väga laia valiku. Siinkohal tulengi teile vastu ja pakun välja neli veini, mis võiksid kuuluda teie veinikeldrisse või -külmikusse. Pean silmas korralikult laagerdunud, küpseid punaveine, mille puhul kehtib ütlus, mida vanem, seda parem.
Alustan klassikalisest vaadis ja pudelis laagerdunud Toscana punaveinist, Chianti Riserva, millest on praegu Rimi veiniriiulitel saadaval 2020. aastakäik, võite leida ka veel mõne 2019. aastakäigu pudeli. Sangiovese viinamarjadest valmistatud veinid eristuvad teistest ereda mahlaka hapukirsi maitse poolest. Vaadis ja seejärel pudelis küpsedes lisandub mahlakusele kirsivaigu, suitsu ja seedermänniseemnete noote, maitsesse sugeneb punaste marjade keedise nüansse, kuid samas säilib elegants, kergelt vanilline, muskaatpähklihõnguline ja sametiselt tanniinine järelmaitse. Suurepärane vein, mis sobib rammusa prae, köögivilja-tomativormi ning ulukiliha kõrvale.
Minu teine valik on veelgi sametisem ja elegantsem Spätburgunder ehk Badenist pärit Pinot Noir. RIMI riiulitel on praegu saadaval kolme või enama aasta vanused veinid. Kui teile maitseb pasteet, lamba- või linnuliha ning kavatsete valmistada pardi- või hanepraadi, siis selle kõrvale ei oska ma paremini sobivat veini välja pakkuda.
Kolmas minu nimekirjas on Amarone – meditatiivne vein Verona lähistelt. Valmistatud kohalikest, optimaalses küpsusstaadiumis viinamarjadest, millest osa käinud kuivatis, et mitme nädala vältel aurustada marjades sisalduvat vett, muutes maitse märgatavalt kontsentreeritumaks. Kuivatatud viinamarjade mahlast saadud eliksiir segatakse värske mahlaga, et saada tulemuseks väga kontsentreeritud ja täidlane punane vein. Selle veini kääritamine ja igal juhul laagerdumine toimub alati tammevaatides, mis ühtlustab tanniine, lisab tasakaalukust ning täiendavaid lõhna- ja maitsesügavusi ning parandab säilivust. Amaronet hinnatakse jõuluveinina enim just Põhja-Euroopas, vahest just näiliselt magusama maitse pärast ja selle tõttu, et jooki on külmal talveõhtul hea pärast sööki kaminatule ääres lonkshaaval nautida. RIMI riiulitel on praegu saadaval neli või kuus aastat küpsenud Amarone veinid.
Neljandana lisasin nimekirja selle kõige õigema veini, mis oleks võinud seista teie keldris juba kümmekond aastat. 2012. aastakäigu punavein Bordeaux’st – nüüd on aeg küps, et seda nautida. Bordeaux’ veinitootjad elavad tavalise veinitarbija vaates justkui teises maailmas. Nad arvavad, et nende veine ostavad ainult need, kes teavad täpselt iga aastakäigu hinnangut ja tootja seniseid saavutusi ning jälgivad veini optimaalset küpsemisaega, oodates hetke, mil see on parimas vormis ehk otse öeldes – kõige maitsvam!
Bordeaux’ punase veini puhul ei tähenda paar aastat laagerdumist veel seda, et vein on täielikult küpsenud ja valmis nautimiseks. Kui märkate poes uue aastakäigu Bordeaux’ punast veini, siis võtke teamiseks, et seda tuleks veel mõned aastad keldris või veinikapis hoida, kui soovite vältida liiga toorest ja mõrkjat maitset. Loomulikult leiab ka noortest Bordeaux’ punaveinidest kuiva naudingut – põldmarja, mustika, musta sõstra ja pohla tummised aroomid sobivad eri roogadega hästi, vaatamata veini nooruslikkusele. Kuid pühadelauale pakun välja Bordeaux’ punase veini, mida soovitan kõigile neile, kes loodavad leida eest täiuslikult küpse veini tunde.
Värskete tumedate marjade ja marjaürtide rohekatest aroomidest on välja kasvanud koduse keedise nüansid, millele lisanduvad kuivatatud jõhvikate ja tumedate ploomide noodid, vihjed tammelehekuhjale ja vürtsiriiulile. Pealetükkivad tanniinid on aja jooksul täielikult sulandunud ning vein mõjub sõna otseses mõttes täiesti sametisena. Kvaliteetne vasikaliha, lambaliha, part, kana, ulukiliha, köögiviljahautis, küpsetatud Camembert pohlakastmega, juustufondüü, foie gras marjakastmega ning isegi mahlane burger karamelliseeritud sibulaga – selle suurepärase veiniga sobivad hästi nii paljud eriilmelised road. Võimalik, et pidulikuks nautimiseks piisab ka lihtsalt heast seltskonnast.
Edu!